sobota, 9. maj 2015

BUDIZEM NA ŠRILANKI

Prvi naseljenci so s seboj prinesli neko obliko brahmanizma. V 1. st. pr. n. št. pa je bil budizem dobro ukoreninjen v vseh glavnih sferah otoka. Ašoka je okoli 260 pr. n. št. po krutem in krvavem pohodu nad Kalingo sprejel budizem kot glavno vero in iz manjše sekte naredil svetovno vero. Ašoka je pošiljal misijonarje v druge dežele. Ena takih misij je prispela na Šrilanko za časa vladavine kralja Devanampiya Tissa (250-207 pr. n. št.), sodobnika velikega Ašoke. Ašoka pošlje svojega sina Mahindo, ki kralja spreobrne v novo vero.

Otok od nekdaj velja za središče budizma in najbolj pravoverno budistično državo. Kraljestvo Anuradhapure je bilo eno izmed prvih, ki je sprejelo Budin nauk. Tu se je prvič zapisala Tripitaka - budistično sveto pismo. Od tu so v času Pollonaruwe budistični menihi potovali širom J in JV Azije ter razširjali vero. Kljub številnim izzivom je otok ohranil tradicijo Teravada budizma in jo posledično širil v JV Azijo prek Burme vse do Tajske.

Budizem na Šrilanki je daleč preživel budizem v rodni Indiji in danes predstavlja glavni temelj sinhalske identitete. Pri tem so gotovo botrovale zgodovinske okoliščine - nenehna nevarnost močnih hindujskih kraljevin iz Južne Indije in tudi drugih osvajalcev in vplivov - muslimanstva, krščanstva ...

Da je Šrilanka tako pomembna za budizem, gre pripisati dejstvu, da je bila dežele ena prvih, ki je sprejela novo vero in imela ključno vlogo pri varovanju in hranjenju najpomembnejših budističnih spisov. Čeprav je v sosednji Indiji budizem do 8. st. bolj ali manj izginil, je svojo prevladujočo vlogo na Šrilanki obdržal kljub številnim in nenehnim vdorom hindujskih Tamilcev, muslimanskih trgovcev in pozneje misijonarskih kristjanov

BUDIN NAUK

Če bi si želeli nehati želeti vseh lepih in prijetnih reči in če ne bi bili vedno tako željni sreče, ugodja, priznanja in nežnosti, potem tudi ne bi bili tako pogosto žalostni, če vsega tega ne bi imeli. In kdor si ne bi več želel, tudi žalosten ne bi bil več. Znebiti se je treba vezanosti na želje, kajti s tem se znebimo tudi trpljenja

Glavna misel Budinega nauka je vesoljno trpljenje. Res je, da življenje poleg trpljenja tudi radost, vendar je življenje neznosno zaradi minljivosti vsega. Rojstvo, starost, smrt, to je krog, v katerega je ujeto sleherno živo bitje. In ne samo telo, tudi duša je ujeta v ta krog. Druga sveta resnica poizveduje za izvorom trpljenja. Vsa napa nesreča izvira iz želje po življenju, bodisi radi verjamemo v življenje po smrti, bodisi živimo v neprestanem strahu, da ne bomo nikoli dosegli večnega pokoja. Potrebno je odstraniti to voljo, ki je vzrok bivanja, in takrat bo prenehal učinek, ki povzroča to bivanje. To je smisel tretje resnice. Vsa človekova usoda je v dveh stavkih.

Četrta resnica našteva različne stopnje plemenite poti osmerih kreposti in čistega premišljevanja- Budizem zahteva od človeka dolge in težke napore za notranje izpovedovanje. Človek doseže zadnjo in najvišjo stopnjo z dobrohotnostjo do vseh živih bitij.

ŠTIRI PLEMENITE RESNICE

Ko se je Buda odločil, da prelomi čar zamaknjenosti, ki ga je za 49 dni prikoval na Negibni kraj, je vstal in prehodil skoraj 200 km do Varanasija. 10 km pred mestom se je ustavil v kraju Sarnath, kjer je imel svojo prvo pridigo. Pridigal je petim asketom, s katerimi je preživel svojih 5 asketskih let, jezni pa so ga zapustili, ko se je Buda askezi odpovedal. Kasneje so postali njegovi prvi učenci. Štiri plemenite resnice so bile naznanilo odkritij kot vrhunca njegovih 6-letnih prizadevanj. To so štirje temeljni kamni, na katerih počiva njegov nauk.
  • Dukha. Življenje je dukha (trpljenje).
  • Tanha. Obstaja vzrok trpljenja (želja-hrepenenje, navezanost ali poželenje) in nevednost.
  • Vzrok trpljenja lahko premagamo (odpravimo).
  • Premagamo ju z izpolnjevanjem naukov osmere poti

torek, 5. maj 2015

ŠRILANKA - OSNOVNI PODATKI

Šrilanka je otoška država v Indijskem oceanu 48 km jugovzhodno od Indije. Z Indijo je povezana z majhnimi sipinami in otoki, imenovanimi Adamov most. Otok je velik za tri Slovenije in ima nekaj več kot 20 milijonov prebivalcev. Glavno mesto je Colombo, ki šteje 2,2 milijona prebivalcev. Večina domačinov govori sinhalščino in tamilščino (uradni jezik od leta 1987), uradni jezik je tudi angleščina, ki pa jo uporabljajo predvsem v vladnih in izobraženih krogih. Po narodni pripadnosti je največ Sinhalcev (74 %), sledijo Mavri (8,2 %), indijski Tamilci (4,8 %) ter šrilanški Tamilci (3 %), ostali delež pa predstavljajo Burgerji, Evrazijci, Malajci in Vede. Sinhalci so v glavnem budisti (na Šrilanki je Teravada budizem); Tamilci so hindujci; Mavri so muslimani; Burgerji, Evrazijci in majhen odstotek Sinhalcev in Tamilcev se izjavljajo za kristjane. 

Zemljevid Šrilanke z znamenitostmi.

Deželo delimo na štiri dele: osrednje hribovje, severno nižavje, južno nižavje in obalni pas. Najvišji vrh je Pidurutalagala (2.524 m). Bolj znan pa je Adamov vrh (2,224 m). Severno nižavje je bilo prizorišče bleščeče antične civilizacije z namakalnim poljedelstvom. Osrednje hribovje poznamo po čajnih plantažah, južno nižavje ter vzhod otoka pa sta bolj sušna in nerazvita. Na obali sta razvita ribolov in trgovina.

PODNEBJE

Šrilanka ima tropsko monsunsko podnebje z dvema deževnima dobama.
  • JZ monsun (Yala) prinaša padavine na JZ del otoka od maja do septembra, Največ dežja je v juniju in juliju, v avgustu in septembru že manj. Obdobje z najmanj padavinami na tem delu otoka je med decembrom in marcem.
  • SV monsun (Maha) prinaša padavine na SV del otoka od oktobra do januarja. Največ dežja je v oktobru in novembru, decembra in januarja manj. Obdobje z najmanj padavinami na tem delu otoka je med majem in septembrom.
Za Šrilanko so značilne zelo podobne si tropske temperature, ki se gibljejo v nižinskih in obalnih območjih med 25 in 35°C podnevi ter med 15 in 25°C ponoči. V višinskih območjih so temperature rahlo nižje in se podnevi ne dvignejo nad 25°C, ponoči pa padejo lahko tudi kakšno stopinj pod 10°C. Najhladnejši mesec je januar, še posebej v hribovitem delu, kjer se lahko temperatura spusti na 5°C.

PRAZNIKI

1. Državni prazniki (po našem koledarju)
  • 13. in 14. april - šrilanško novo leto
  • 4. februar - praznik neodvisnosti
  • 1. maj - praznik dela
  • 5. julij - dan črnih tigrov
  • 27. november - dan herojev
  • 25. december - božič
2. Verski prazniki po luninem koledarju (poya dnevi)
Na dan polne lune (poya) budisti obiščejo templje, se postijo po poldnevu in se vzdržijo zabave in razkošja. V templje prinesejo daritve, se udeležijo učnih ur in meditirajo. V tem obdobju je prepovedana prodaja alkohola. Vsak poya dan je povezan z določenim dogodkom, med pomembnejšimi pa so:
  • vesak - (maj) rojstvo in razsvetljenje Bude
  • poson - (junij) prihod budizma na otok
  • esala - (julij/avgust) - velik festival v Kandyu prihod Budovega zoba in Budino prvo pridigo.
  • unduwap - (december) - prihod Sangamitte in sadike svetega Bodi drevesa na otok (Anuradhapura)
  • durutu - (januar) prvi Budin obisk otoka

VALUTA IN PLAČEVANJE

Denarna valuta je šrilanška rupija (1 € = 144,38 LKR; 1 LKR = 100 centov). Vrednosti bankovcev so: 10, 20, 50, 100, 200, 500 in 1000; vrednosti kovancev pa: 25 in 50 centov, 1, 2, 5 in rupij. V obtoku so tako novejši bankovci kot tudi starejši. Razlikujejo se v tem, da imajo novejši upodobljene vrste ptic, ki jih najdemo na Šrilanki, starejši pa so imeli upodobljene motive iz antičnih civilizacij.

S kreditnimi karticami lahko plačujete v večjih trgovinah. Denar lahko dvignete tudi na bankomatih z različnimi provizijami (VISA, MASTERCARD, nekje MAESTRO). Včasih dvigovanje na bankomatih in plačilo s kreditno kartico ne deluje

Šri Lanka valuta
Šrilanške rupije
(vsi so novejši razen bankovca za 10 rupij in bankovca za 2000 rupij).

VIZA

Za vstop na Šrilanko je potreben vizum, ki ga lahko pridobite s spletno prijavo na www.eta.gov.lk (cena 30 USD), ali na letališču ob prihodu v Colombo (cena 35 USD, plačljivo samo v USD ali s kreditno kartico). Za pridobitev je potreben vsaj še 6 mesecev veljaven potni list.

Navodila za ureditev vize na letališču ob prihodu:
ko pridete iz hodnika, ki vodi od letala proti glavni stavbi, boste pred sabo videli kontrolo potnih listov (IMIGRATION). Obrnete se na desno in tam se nahaja pult, kjer izdajajo vize (VISA ON ARRIVAL). Tam izpolnite obrazec za pridobitev vize (osebni podatki, podatki o potnem listu in podatki o hotelu.


Po oddaji obrazca, plačate ceno vize in nadaljujete do kontrole potnih listov. (PASSPORT CONTROL).

ZDRAVJE

Za Šrilanko ni obveznega cepljenja. Malarija je prisotna v celotni državi, razen na območjih: Colombo, Galle, Gampaha, Kalutara, Matara in Nuwara Eliya. Najbolj nevarno je območje Anuradhapure. Za potovanja v sušni dobi je za čez dan povsem dovolj uporaba močnih repelentov, zvečer pa je treba biti bolj previden. Precej hotelov v Šrilanki je povsem odprtih, zato je precej pogost pojav pravega malega morja komarjev na stenah, ki so precej večji od naših. Zato previdnost pri odpiranju hotelskih vrat ni odveč. Sam nikoli nisem jemal antimalarikov predvsem zaradi vseh komentarjev o stranskih učinkih. OBVEZNO kupite repelente v Sloveniji, ker jih na otoku ne boste našli.

Izogibajte se vodi iz pipe, zato je najbolje, da se držite ustekleničene vode tako za pitje, kot tudi za ščetkanje zob.

V pesku živijo majhne muhe, katerih ugriz povzroči srbečico. To sem tudi sam izkusil pri spomenikih Bude v Gal Vihari, zato tam kjer je pesek (razen na plažah seveda) priporočam nošenje nogavic tudi zato, ker se pesek v Šrilanki lahko zelo močno segreje.

O ŠRILANKI - ALI STE VEDELI?

  • Da je 23 % rastlinskih in 16 % živalskih vrst na otoku endemičnih - živečih samo na Šrilanki.
  • Da je stopnja ločitev med najnižjimi na svetu; 1 ločitev na 10.000 prebivalcev.
  • Da na Šrilanki ni povprečne minimalne plače, ampak obstaja 38 odborov, ki določajo minimalno plačo za vsak industrijski sektor posebej.
  • Da vsako leto približno 800.000 Šrilančanov, ki delajo v tujini prispeva okoli 1 milijardo $ k domačemu gospodarstvu.
  • Da šrilanški nabiralci palmovega soka, iz katerega pridobivajo palmovo vino - toddy, dnevno preplezajo tudi do 100 dreves.
  • Da je otok domovina cimeta, ki ga proizvedejo 12.000 ton, kar predstavlja 2/3 svetovnih zalog.
  • Da je Šrilanka tretji največji proizvajalec čaja na svetu - 300.000 ton na leto
  • Da sta dve najpomembnejši relikviji na otoku Budin zob in potomec bodi drevesa, pod katerim je Buda doživel razsvetljenje. To je tudi najstarejše dokumentirano drevo na svetu!
  • Da je na otoku največja pagoda na svetu, le nekaj manjša od Keopsove piramide v Gizi!
  • Da je bila na otoku prvič zapisana Tripitaka - budistično sveto pismo. Od takrat velja Šrilanka za zibelko budizma.
  • Da je južno od Šrilanke okoli 6.000 km morske praznine Indijskega oceana (ne plavajte daleč!).
  • Da je bilo leta 1900 na otoku okoli 36.000 slonov, danes pa so zaščiteni in jih je še okoli 2.000, od katerih je okoli 500 udomačenih.
  • Da na otoku še vedno živijo Vede - potomci prvotnih prebivalcev.
  • Da ima otok prvo žensko predsednico vlade v moderni zgodovini. To je bila Sirimavo Bandaranajke, predsednica vlade pa je postala leta 1960.
  • Da je večina Šrilanških jezer umetnih in so bila narejena zaradi namakanja polj. Danes je teh rezervoarjev 18387, prve pa so začeli graditi že v 4. stoletju pr.n.št. Nekateri so tako veliki, da jim domačini rečejo kar morje.

Slona v narodnem parku Minneriya.

DALJŠA POTOVANJA: TAJSKA 2014

Tajska. Dežela nasmeha in ljudi, ki se ti prikupijo v prvi minuti, ko si kot farang, torej beli tujec, in dovoliš, da te sprejmejo medse. To je dežela, ki jo enkrat v življenju enostavno moraš obiskati. Prijazni ljudje, budistična kultura, nepozabne masaže, odlična ulična hrana, okusni koktajli, podvodni raj, strašna vlaga in vročina, tržnice, gneča na ulicah in nepozabne zabave za mlade.  Cenovno najbolj ugodno razvajanje za turiste s celega sveta vseh starosti. 

Potovanje po Tajski je lahko zelo raznoliko, drugačno od vsega, kar ste poskusili že prej, a le če si dovolite, da vas dežela prevzame tam, kjer je njeno bistvo. Na ulici. Tajske ulice so namreč tako polne življenja, podnevi in ponoči, da je težko verjeti, da v tem večmilijonskem kaosu sploh kaj deluje, kot je treba. A deluje. Celotno Tajsko lahko prepotujete z zelo malo denarja in z nekaj barvitimi nalepkami, ki vam jih bodo prijazni Tajci ob klanjanju nalepili na majico in s pomočjo katerih bodo točno vedeli, kam greste in kje vas morajo presesti. Da, tudi to je Tajska. Nekaj uric boste počakali, da bo vaša ladja izplula. A vse lepo po vrsti. Nalepke pa le pustite pri miru, da ne boste pristali na popolnoma drugem koncu. Čeprav sistema nalepk marsikdo ne razume, je pomembno, da ga razumejo domačini in z njim upravljajo vaše premike po vaših željah.

Tempelj Smaragdnega Bude v Bangkoku.

Plavajoča tržnica Damnoen Saduak.

Kip Bude v Ayutthayi.

Sončni zahod v Chiang Maiu.

Vhod na plažo na otoku Ko Samui.


O TAJSKI - ALI STE VEDELI
KRATKA ZGODOVINA TAJSKE
TAJSKA - OSNOVNI PODATKI
LJUBLJANA-DUNAJ-AMMAN-BANGKOK (1. DAN)
RAZISKOVANJE BANGKOKA (2. DAN)
PLAVAJOČA TRŽNICA, TIGRI IN VOJNA ZAPUŠČINA (3. DAN)
TEMPLJI, KITAJSKA ČETRT IN SIAM NIRAMIT (4. DAN)
ZGODOVINSKA AYUTTHAYA (5. DAN)
NA POTI V DŽUNGLO (6. DAN)
NARODNI PARK KHAO YAI (7. DAN)
ZADNJI DAN V DŽUNGLI (8. DAN)
NAZAJ IN NAPREJ (9. DAN)
PRIHOD V CHIANG MAI (10. DAN)
PO MESTU IN DOI SUTHEP (11. DAN)
CHIANG RAI IN ZLATI TRIKOTNIK (12. DAN)
NAJVIŠJI VRH NA TAJSKEM (13. DAN)
SLONI, ORHIDEJE IN RAFTING (14. DAN)
KONČNO NA OTOKE (15. DAN)
POLEŽAVANJE NA PLAŽI (16. DAN)
NARODNI PARK ANG THONG (17. DAN)
RAZISKOVANJE OTOKA (18. DAN)
POLEŽAVANJE NA PLAŽI 2. DEL (19. IN 20. DAN)
SLOVO OD OTOKA IN NA NAJVIŠJI NEBOTIČNIK NA TAJSKEM (21. DAN)
ZADNJI DAN V BANGKOKU IN VRNITEV DOMOV (22. DAN)
PRENOČIŠČA NA POTI
HRANA NA POTI (kmalu)

nedelja, 3. maj 2015

TAJSKA: PRENOČIŠČA NA POTI

Hoteli in druga prenočišča so na Tajskem zelo poceni. Že v samem Bangkoku je nešteto možnosti. Bivala sva v različnih vrstah prenočišč. Sprva sva bila v hostlu, nato sva v narodnem parku kampirala v šotoru, sledil je guesthouse, na otoku sva bila v velikem resortu, ob povratku v Bangkok pa v hotelu. Enkrat pa sva spala kar na avtobusu med nočno vožnjo. Predhodno sva rezervirala hostel in hotel v Bangkoku, guesthouse v Chiang Maiu in resort na otoku Ko Samui. Hostel sva rezervirala preko strani hostelworld, hotel in resort preko agode, kjer sva tudi v celoti plačala, guesthouse sva rezervirala preko e-maila direktno z prenočiščem.

Na Tajskem priporočam, da vsaj za prvi ali drugi dan rezervirate prenočišče, ker je tako precej lažje kot pa, da že takoj po pristanku hodite od enega do drugega. Sploh pa je tako bolj zanesljivo. Recimo, če na licu mesta rezervirate prenočišče za nekaj evrov, je to lahko ena mala soba z ventilatorjem, ki je povrhu še umazana. Predhodna rezervacija je še posebej priporočljiva na vrhuncu sezone. Glejte samo take sobe, ki imajo klimo, saj temperatura na Tajskem ponoči ne pade pod 20°C.

BANGKOK – NapPark at Khao San Road (1. - 6. dan)
  • Lokacija: Nahaja se v bližini predela Khao San Road, vendar dovolj stran, da je mir.
  • Število sob: 70 (vključno z dormi)
  • Značilnosti: 24-urna recepcija, 24-urno varovanje, AC (klima), adaptorji, avtomati za prigrizke, bar, čiščenje sob, dostop do interneta, dostop do sobe s kartico, DVD-ji, fax, fen za sušenje las, izposoja koles, kabelska TV, kavarna, kuhinja za goste, letališki prevoz, lučka za branje ob postelji, menjalnica, ogledi, omarica s ključavnico, poštne storitve, pralnica, prostori za srečanja, restavracija, sef na recepciji, shramba za prtljago, soba za druženje, soba za igre, trgovina, tuši z vročo vodo,, zastonj brisače, posteljnina in zajtrk zastonj zemljevidi mesta, zunanja terasa, Wi-Fi na celotnem območju (zastonj)
Pred vhodom v hostel (www.hostelworld.com).

Terasa v hostlu (www.hostelworld.com).

Standardni dorm z 22 posteljamu
(www.hostelworld.com).

CHIANG MAI – Libra Guesthouse (10. - 15. dan)
  • Lokacija: Nahaja se v SV delu starega dela mesta, znotraj mestnega zidu. 
  • Število sob: 20
  • Značilnosti: 24-urna recepcija, 24-urno varovanje, AC (klima), masaža, ogledi, pralnica, vključen zajtrk, zastonj prevoz (avtobusna in železniška postaja ter letališče), zunanja terasa
Terasa guesthousa (www.tripadvisor.com).

Soba z ventilatorjem (www.tripadvisor.com).

KO SAMUI – Bandara Resort & Spa (15. - 21. dan)
  • Lokacija: Nahaja se na severnem delu otoka v predelu Bo Phut, neposredno ob morju in dobrih pet minut hoje do Fisherman Village, kjer je ogromno restavracij, barov in turističnih agencih.
  • Število sob: 168
  • Značilnosti: 24-urna recepcija, 24-urna sobna strežba, 24-urno varovanje, AC (klima), bar, bar ob plaži, bazen (4 zunanji + 1 otroški), časopisi, dvigalo, fitness center, izposoja avtomobila, konferenčne dvorane, letališki prevoz, masaža, menjalnica, ogledi, park, pralnica, prevozni servis, prostor za kajenje, restavraciji (2), savna, sef na recepciji in v sobi, shramba za prtljago, trgovine, zasebna plaža, varstvo otrok, wellness, Wi-Fi na celotenem območju (zastonj)

www.bandarasamui.com

Zasebna plaža v resortu (www.bandarasamui.com).

Standardna dvoposteljna soba
(www.bandarasamui.com).

Restavracija Leelavade v resortu
(www.bandarasamui.com).

BANGKOK – Ecotel Hotel (21. - 22. dan)
  • Lokacija: Nahaja se v predelu Pratuna, v bližini je precej restavracij, trgovin 7-Eleven. Prav tako je le nekaj minut hoje oddaljena postaja hitre železnice, ki pelje do letališča. 
  • Število sob: 154
  • Značilnosti: 24-urna recepcija, 24-urna sobna strežba, 24-urno varovanje, AC (klima), bar,  časopisi, dvigalo, menjalnica, ogledi, pralnica, restavracija, sef na recepciji in v sobi, shramba za prtljago, sobna postrežba, trgovina, varstvo otrok, Wi-Fina celotnem območju (zastonj)
Zunanjost hotela Ecotel (www.agoda.com).

Recepcija hotela (www.agoda.com).

Cafe d'Elite (www.agoda.com).

Standardna dvoposteljna soba (www.agoda.com).